İş Değiştirmede Farkındalık

Yeni dönemde artık kimse çalıştığı yerden emekli olmanın hayalini kurmuyor. Pek çok profesyonel çalışan idealleri doğrultusunda kendilerini bir adım öteye taşıyacak teklifleri dinlemeye açık. Yaygın olarak görülen başarısızlık kaynaklı iş değiştirme algısı yerini daha anlamlı unsurlara bırakıyor. Peki hangi sebepler yönümüzü değiştirmek için bizi harekete geçirebilir?

İş değişikliği kararı alırken dikkate almanız gereken pek çok parametre var elbette. Mevcut işinizde gelişim sürecinin durması ve doyma noktasına ulaşmanız, aslında kendinizi ait hissetmediğiniz bir iş alanında çalışmanız, ekip içi uyuşmazlıklar, size önerilen firmanın sektöründeki konumu ve sunduğu imkanlar, mesleki kariyerinize bu yeni pozisyonun olası katkıları ya da hayallerinize ulaşmanızda işinizi ne kadar kolaylaştırıp, sizi nereye taşıyacağı gibi maddeleri olabildiğince arttırmak mümkün.

Yaygınlaşan ve asıl üzerinde durmamız gereken sebeplerin başında ise gelişim sürecinin durması geliyor. Sektörünüz ve iş alanınınız her ne olursa olsun ileri gitmeyi durdurduğunuz anda geride kalmaya başladınız demektir. Çalıştığınız firmada uzun süre kalmanızın firmanıza katkısı know-­‐how bakımından tartışılmaz bir gerçek. Ancak beraberinde kişisel olarak kendinizi sürekli test aşamasında tutmanız ve gelişiminizin aktif olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun sonucunda firmanız sizi gelişiminize paralel yeni rollerde görevlendirir ya da siz yeni tekliflerin kapısını aralarken bulursunuz kendinizi. Önceliğinizde iş tecrübelerinizi oluşturan yılların gerçek bir deneyim olması gerektiği yer alıyorsa tabi.

Diğer bir sebep ise beklentilerinizin yön değiştirmesi olacaktır. Yetkinlik ve bilgi havuzunuz büyüdükçe öncelikleriniz haklı olarak değişebilir, istekleriniz güncel koşullar doğrultusunda yeniden şekillenebilir. Kişisel gelişiminizde önemsediğiniz dinamizmin bir yansımasıdır bu süreç. Burada önemli olan ise kişisel farkındalığınızı arttırmak. Yönünüzü belirlemede en etkili adım artı ve eksilerinizi tanımak, ne aradığınıza karar vermek olacaktır. Böylelikle ihtiyacınız olan değişikliğin mimarisini oluşturmuş olacaksınız.

Özetle her önemli kararda olduğu gibi, hayatınızda bir takım değişikliklere gidebilmek için önce farkındalık gerekiyor. Kendinizin, koşullarınızın ve ideallerinizin farkında olmak.. Diğer gerekli olan parçalar attığınız adım ile beraber harekete geçecektir.

  • Nida Güven
  • 4/9/2015
  • 0

Yorum Yaz